2025. gada 7. febr.

9.februāris - Starptautiskā picas diena

Vārds pica nāk no itāļu valodas un tas būtībā nozīmē "pīrāgs". Tradicionāli pica ir cepeškrāsnī cepts plācenis, kas pārklāts ar nelielu daudzumu olīveļļas, tomātu mērci un sieru, kā arī citām piedevām...  Šeit nu ir vieta iztēlei - būtībā uz picas var likt jebko, kas pašam garšo. Picas pārklājums ir atkarīgs no reģiona un kultūras ...

Lai arī kulinārijas vēsturnieki saka, ka picas pirmsākumi meklējami Senajā Grieķijā, kur cepa lielu, apaļu un plakanu maizi, kurai pievienoja eļļu, zaļumus, garšvielas un dateles, par picas dzimteni tomēr uzskata Itāliju. Tur 18. gadsimtā parādījās plakana maize “pizzas”, ko pārdeva uz ielām un tirgos. Sākotnēji tā bija vienkārši maize bez jebkāda pildījuma, ļoti lēta, pieejama nabadzīgākajiem iedzīvotājiem. Situācija mainījās, kad šo maizi nogaršoja karaliene Margarita, veicot inspekcijas tūri pa Itālijas karaļvalsti. Karalienei tik ļoti iegaršojās pica, ka tā uzaicināja pie sevis prasmīgu pavāru, kurš viņai gatavotu picas. Pavārs uzcepa picu, kurai virsū bija tomāti, mocarellas siers un svaigs baziliks, tādējādi simbolizējot Itālijas karoga krāsas. To joprojām pazīst kā picu “Margarita”.

Reizi gadā ir īpaši svētki visiem picmīļiem! 9. februārī visā pasaulē tiek godināta visu laiku iecienītākais apaļais gardums – pica!

Mirkļi no bibliotēkas dzīves 2024

 


2025. gada 5. febr.

Zem eņģeļa spārna

    Dagdas bibliotēkā divus mēnešus – decembrī un janvārī -  bija skatāma Ingas Solohas eņģeļu figūru kolekcijas izstāde. Inga pastāstīja - kolekcija tiek papildināta gan pašai iegādājoties eņģeļu figūras, gan arī saņemot dāvanā no draugiem un radiem. Ingai patīk daudzveidība, tāpēc kolekcija sastāv no dažāda materiāla veidotiem eņģeļiem. Ar ko Ingai saistās eņģeļa simbols? -  mīļš, svēts laimes nesējs. Ingas plānos ir turpināt kolekcijas papildināšanu. Sirsnīgs paldies Ingai par sadarbību!